Davet

Değerli Meslektaşlarım ,

Dünyamız çok hızlı değişmektedir. Bu değişimin içinde belki en hızlı değişim , insanı konu alan alanlarda olmakta , tıbbi bilgi gelişimi de baş döndürücü bir hızla çoğalmaktadır. Bu bilgi gelişiminde , bilimsel toplantılar çok önemli bir paylaşım alanı olarak tüm dünyada çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle her yıl , tüm dünyada , orta ve büyük ölçekte binlerce tıbbi kongre ve sempozyum düzenlenmektedir. Ülkemizde , sadece göz hastalıkları alanında ,yıllık olarak  120 dolayında toplantı düzenlenmektedir ve bunlar içinde en kapsamlısı da Ulusal Kongrelerimizdir.

Bu büyük kongreler,  diğer toplantıların bir çok özelliğini bir araya getirmekte , tüm meslektaşlar bir araya gelerek , biriktirdikleri  bilgilerini  , görgülerini ve deneyimlerini paylaşırken aynı zamanda , sosyal etkinlikler içinde birbirleriyle hasret giderir ve yeni yetişen meslektaşlarıyla tanışıp kardeşlik kurarlar. Aynı zamanda , tıp alanındaki idari ve hukuki otoritelerle bir araya gelerek , ya da  yurtdışından gelen konuklar ve katılımcılarımız ile hem bir “ kamu diplomasisi “ hem de bir “ bilimsel diplomasi “ yapılarak , yeni ufuklar yaratılmakta ve  çok ciddi bir bilgi paylaşımı gerçekleşmektedir. Ayrıca  bilimsel gelişmenin temel unsurlarından birisi olarak  tıp endüstrisi , tıp pratiğini yapan hekimlerle bir araya gelmekte , burada oluşan  düşünce paylaşımı da , gelişmede farklı ve yeni boyutları doğurmaktadır. Endüstrinin giderek sınırları aşarak  tüm dünyayı  kucaklamaya çalışması ,  aynı zamanda , yöresel ya da ulusal kongrelerin  giderek uluslararası niteliğe bürünmesine yol açmaktadır.
 
Türk Oftalmoloji Derneğinin 47. Ulusal Kongresi, TOD Diyarbakır Şubemizin yönetiminde , 6-10 Kasım 2013  tarihlerinde ülkemizin en güzel bölgelerinden birisinde , Antalya Kemerde yapılacaktır. Uzun zamandır  sizlere hem bilimsel hem de sosyal anlamda olabilecek en iyi organizasyonu gerçekleştirmek için , gerek TOD MYK ve gerekse TOD UKOK üyelerimiz , büyük bir enerji ve çaba harcadılar. Umarız , camiamıza layık bir kongre yaratılmış olur. Tüm emek verenlere teşekkür ederim.

Kongremiz Cumhuriyetimizin Kurucusu , dünyanın yetiştirdiği en önemli liderlerden birisi olan 1. Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ ün kaybedildiği haftaya yani “Atatürk Haftası’ na isabet etmektedir. Kongremiz sırasında , Atatürk resimleri sergisi yapılacak ve 10. Kasım 2013 sabahı , kongremizde Atatürk’ ü anma töreni düzenlenecektir. Tüm meslektaşlarımızı Atatürk’ ün manevi huzurunda birlikte olmaya davet ediyorum. 

Türk Oftalmoloji Derneği ,  üyelerine sadece bilimsel ve mesleki donanım kazandırmakla kalmama hedefindedir. Aynı zamanda , TOD bir değer yargısı yaratma , geliştirme ve iyileştirme kurumudur. Mesleki etik değerler yanısıra , toplumsal ve uluslararası değerler arasından en yüksek ve seçkinlerini de camiamıza maletme gayreti içinde olma hedefimiz vardır. Bu anlamda TOD ; “vefa” duygusunu ve değerini çok ön planda tutan , birlik ve dayanışmanın temeline bu değeri yerleştirmiş bir kurumdur.

Bu nedenle , 47. Kongremiz Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kurucu Öğretim Üyesi Merhum Hocamız  Prof.Dr. Sezin Karadede anısına yapılmakta, bunun yanısıra , merhum hocalarımız Prof.Dr.Ercan Öngör ve Prof.Dr. Çolpan Mirzataş ve Op.Dr.Arif Şerifoğlu  anısına da , çok değerli ve kıdemli hocalarımız birer onur konferansı  vereceklerdir. Merhum hocalarımızın anısı önünde saygıyla eğiliriz. 

Kongremize , 30 dolayında değişik ülkelerden , sadece bilimsel anlamda  değil , kendi ülkelerinde ve uluslararası mesleki örgütlerde de çok önemli görevlerde bulunmuş ve bulunan ve dünya oftalmolojisine emek vermiş seçkin bir davetli grubumuz bize katılacaktır. Bu misafirlerimiz çok sayıda konferans , panel  ve sunumlar ile  kongremize renk ve zenginlik katacaklardır. Böyle güçlü bir “bilimsel diplomasi “ ortamı yarattıkları ve Türk Oftalmolojisinin dünya ile kaynaşmasında sağladıkları katkı  için kendilerine teşekkür ederiz.
Kongremizde , Sağlık Bakanlığından , Sosyal Güvenlik Bakanlığından , Yargıtay ve Türk Tabipler Birliği ve Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim üyelerine kadar, bizim alanımıza idari , mali , yargı ve etik konularında katkı koyacak çok değerli misafirlerimizle birlikte olacağız.

Kongremizde 30 dolayındaki idari toplantı ve toplam 600 saat dolayında etkinlik planlanmış olup  bu toplantılarda 500 ‘ e yakın  yakın meslektaşımız podyumdan bilgilerini diğerleri ile paylaşacaktır.  Bu çok büyük etkinliğe ,yıllardır elde ettikleri birikimleri çok yüksek bir enerjiyle , cömertçe koyan , paylaşan  tüm meslektaşlarıma ve konuklarımıza , bizi katılımlarıyla zenginleştiren sevgili üyelerimize ve kongreye destek olan oftalmoloji endüstrisine ve organizasyon firmamıza ve kongre merkezi yetkililerine  ,  Türk Oftalmoloji ailesi adına minnet ve şükranlarımı sunarım.
Güçlü ve birlik içinde bir oftalmoloji ailesi ve başarılı ,  bereketli bir kongre dilerim.
Saygı ve sevgilerimle,

Prof.Dr.Süleyman Kaynak FEBO
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı.
TOD UKOK Başkanı


Sayın Meslektaşlarım,

Türk Oftalmoloji Derneğinin kuruluşunun 85. yılında Diyarbakır Şubesinin katkılarıyla düzenleyeceği 47.Ulusal kongresine sizleri davet etmekten mutluluk duyuyorum.

6-10 Kasım tarihleri arasında Kemer-Antalya’da Rixos Sungate Otel Kongre merkezinde yapılması planlanan kongremiz, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Dr. Sezin KARADEDE anısına düzenlenecektir.
Son yıllarda hekim hasta ilişkileri ve hekimlerimizin çalışma koşulları anlamında sıkıntılı günler geçirmekteyiz. Bu dönemin daha rahat atlatılabilmesi için birlik ve beraberliğimizin pekişmesi gerekir. Düzenlenen ulusal kongrelerimiz bilimsel gelişmeleri aktarmanın yanında birlik ve beraberliğimizin devam etmesi açısından önemlidir.

Kongremizde yerli ve yabancı bilim adamlarının sunacağı konferanslar, paneller, kurslar, sözlü ve poster şeklinde sunular, interaktif ve canlı cerrahi toplantıları düzenlenecektir. Bu kongrede uluslar ve uluslararası saygınlığımızı artıracak, dostluk ve arkadaşlığımızı pekiştirecek, güzel bir program gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Kongre merkezinin belirlenmesindeki gayretleri ve kongre düzenlenmesine katkıları nedeniyle TOD MYK üyelerine ve Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine, bilimsel programın hazırlanması ve yürütülmesini sağlayan TOD Birim Yönetim Kurulları ve katılımınızla kongremizi onurlandıracak siz meslektaşlarımıza şükranlarımı sunarım.

Ayrıca sponsorlukları ile destek veren tüm ticari, medikal ve tıbbi cihaz firmalarına, kongre acentamız Global Turizm Organizasyon ekibine, Rixos Sungate Otel Kongre merkezinin yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.
Yurt içerisinden veya yurt dışından katılan tüm hekimlerimizle, hemşirelerimiz ve sağlık personellerimizle, ticari, medikal ve tıbbi cihaz firmalarının katılımcılarıyla birlikte olmak dileğiyle tüm oftalmoloji camiasını, düzenleyeceğimiz TOD 47. Ulusal Kongresine davet eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. İhsan ÇAÇA
TOD Diyarbakır Şube Başkanı
TOD UKOK 2. Başkanı