EN

ÖNEMLİ TARİHLER

Davet Mektubu

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Oftalmoloji Derneği 53’üncü Ulusal Kongresi, güzide şubelerimizden İzmir’in katkıları ile 6-10 Kasım 2019 tarihleri arasında cennet Antalya’mızın güzel beldesi Kemer’de Rixos-Sungate Otel ve Kongre Merkezinde yapılacaktır. Önceki yıllarda birçok Ulusal Kongremizi başarıyla düzenlediğimiz Rixos-Sungate Otel ve Kongre Merkezi, kısa bir süre önce büyük ölçüde yenilenerek ve ayrıca verdiği uygun fiyatlarla da, günümüzün zor ekonomik koşullarında Kongremiz için mükemmel bir seçenek olmuştur. Sağladığı 800 civarındaki oda kullanımıyla Rixos-Sungate Otel konaklama ihtiyacını büyük ölçüde karşılayarak üyelerimizin rahatlığı açısından önemli bir avantaj yaratmaktadır.

Son yıllarda bir taraftan Sağlık Bakanlığının kongre sponsorluklarında uyguladığı önemli ölçüdeki kısıtlamalar diğer taraftan zorlaşan ekonomik koşullarda endüstri firmalarının bütçelerindeki küçülmeler nedeniyle Kongre organizasyonları, birden fazla alternatif planların geliştirilmesi ve bütçenin çok iyi bir şekilde yönetilmesini gerektirmektedir. Bildiğiniz gibi son dönemde, başka branşlarda birçok tıp kongresi ya çok küçülerek yapılabildi ya da iptal edildi. Biz, TOD olarak bugüne kadar bilimsel toplantılarımızı herhangi bir küçülme ya da iptal olmaksızın gerçekleştirmeyi başarabildik. Bu Kongremizde de söz konusu zorlukların aşılabilmesi ve ayrıca bilimsel ve sosyal programın kusursuz bir şekilde oluşturularak sizlere sunulabilmesi için çok yoğun bir tempoda ve olası tüm senaryolara karşı önlem alacak şekilde hazırlık yapıyoruz.

Ulusal Kongremiz, diğer toplantılarımızın birçok özelliğini bünyesinde toplayarak, meslektaşlarımızın bilgilerini, deneyimlerini, görgülerini paylaştıkları; diğer taraftan sosyal programlar içinde birbirleriyle hasret giderdikleri, yeni meslektaşlarıyla tanışarak kardeşlik kurdukları bir şölen özelliğindedir. Kongremiz, Derneğimizin en önemli hedeflerinden olan Oftalmologların eğitimi konusunda, çok önemli bir fırsat yaratmaktadır. Yurtdışından davetli, konularında ünlenmiş meslektaşlarımızla bilgi aktarımını gerçekleştirirken, Ülkemiz Oftalmolojisinin ve Ulusal Kongremizin çağdaş düzeyini de yabancı meslektaşlarımıza gösterebilme fırsatı bulmaktayız. Yabancı Konuşmacıların Kongremize renk katacağını düşünüyoruz. Bilimsel gelişmenin temel unsurlarından biri olan tıp endüstrisi, tıbbın uygulayıcısı olan hekimlerle, kongremizin elit ortamında bir araya gelmekte ve burada oluşan düşünce paylaşımından yeni fikirler ve ufuklar doğmaktadır. Oftalmoloji Endüstrisinin, Derneğimizle olan saydam, ilkeli, karşılıklı saygıya dayanan yakın işbirliğinin kongre ve toplantılarımızın başarısındaki rolünü memnuniyetle görmekteyiz.

Kongremizin bilimsel ve sosyal programının kusursuz ve her yönden başarılı olabilmesi için tüm Birimlerimiz ve organizasyon firması Ulusal Kongre Organizasyon Komitesinin koordinatörlüğünde büyük bir uyum içinde ve var güçleriyle çalışmaktadırlar. Kendilerine yürekten teşekkür ederim. Yıllardır kanıtlanmış başarısıyla endüstrimizin en önemli odak noktası haline gelmiş Ulusal Kongremize bu yıl da çeşitli sponsorluklarla katkı sağlayacak firmalarımıza şimdiden teşekkür ederim.

İlk gün Birim İleri Eğitim Programları (BİLEP) ile başlayacak Kongremiz, bir kısmı interaktif olmak üzere Paneller, Kurslar, Endüstri Destekli Toplantılar (Uydu Sempozyumu, Uzmanına Danış, Endüstri Araştırma Toplantısı), Keynote Konferansları, Sözlü Bildiri oturumları, BAK’lar, Onur Konferansları, SOE Konferansı, FFA Kulübü ve yabancı konuşmacı toplantıları etkinlikleriyle çok çeşitli ve zengin bir bilimsel programı hizmetinize sunacaktır. Geleceğimiz olarak gördüğümüz Genç Oftalmologlarımız, Kongre boyunca kendilerine tahsis edilen bir toplantı odasında, görev saatleri dışında yabancı misafirleri ile bir araya gelerek, hem bilimsel konuları daha geniş tartışabilme hem de ileride uluslararası ilişkilerde çok büyük yararlar sağlayabilecek önemli dostlukların oluşturulması fırsatını bulabileceklerdir.Yoğun bilimsel toplantı yorgunluğunu atabilmeniz ve dostlarınızla hasret gidermeniz, yeni dostluklar oluşturabilmeniz için sosyal program komitemiz, çok güzel bir sosyal programın organizasyonunu titizlikle yapmaktalar.

Sevgili Meslektaşlarım, Kongremiz sizlerin değerli katılımlarıyla anlam kazanmakta ve amacına ulaşmaktadır. Kongremize göndereceğiniz bilimsel çalışmalarınız, bilimsel tartışmalarda katkılarınız ve sosyal ortamlardaki varlığınızla Kongremize renk katacaksınız.

Önceki Kongrelerimiz gibi 53. Ulusal Kongremizin de Derneğimizin şanlı tarihine yakışır bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için var gücüyle çalışan, UKOK’a, Birimlerimize, Kongreye destek olan oftalmoloji endüstrisine, Kongremizin kusursuz olabilmesi için var gücü ile çalışan Global organizasyon firmasına ve kongre merkezi yetkililerine, katılımlarıyla Kongremizi onurlandıracak olan tüm Meslektaşlarıma Türk Oftalmoloji ailesi adına minnet ve şükranlarımı sunarım.

Türk Oftalmoloji Derneği’nin bu en önemli ve büyük etkinliğine, 53. Ulusal Kongremize sizleri davet etmekten büyük bir mutluluk ve onur duyarım.

TOD 53. Ulusal Kongresinde görüşmek dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Osman Şevki Arslan
Kongre Başkanı
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı
TOD MYK Adına

 

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Oftalmoloji Derneğinin kuruluşunun 91. yılında İzmir Şubesinin katkılarıyla düzenlenecek olan 53.Ulusal Kongresine sizleri davet etmekten büyük onur ve mutluluk duyuyorum.

Ulusal kongre, neredeyse Cumhuriyetimiz kadar uzun bir ömre sahip, ülkemizin tüm oftalmologlarını aynı mesleki kuruluş çatısı altında buluşturan derneğimizin her yıl düzenlediği en geniş ve kapsamlı toplantıdır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da üyelerimizden aldığı geri dönüşlerle, gelişimi ve daha iyiyi hedefleyerek Ulusal Kongre Organizasyon Komitesince titizlikle düzenlendi. Kongrenin ilk günü gerçekleştirilen Birim İleri Eğitim Programları (BİLEP) kapsamında daha önce yer alan birimlere ilave olarak Şaşılık, Oküloplastik, Nörooftalmoloji Oküler Onkoloji ve Uvea-Behçet birimlerine de yer ayrılmasına karar verildi. Böylece daha da zenginleşen programımız her zamanki onur konferansları, paneller, etkileşimli toplantılar, Beceri Aktarım Kursları (BAK) ve yabancı konuşmacıların sunumlarını içeren “Keynote” toplantıları ile devam edecektir. Konularında uzman bilim insanlarımızın bilgi ve deneyimlerini bizler ile paylaşacakları bu toplantılar sayesinde oftalmoloji alanındaki bilgilerimizi güncelleme şansı bulacağız. Bunun yanında yine pek çok meslektaşımızın bilimsel çalışmalarını sunduğu sözlü bildirim oturumları da programda yerini alacaktır.

Bu sene kongremizin son günü, Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurladığımız ve bu kaybı her yıl derinden hissettiğimiz 10 Kasımların seksenbirincisine rastlamaktadır. Böylece 10 Kasım 2019 ‘da tüm meslektaşlarımızla birlikte bu anlamlı günde Atamızı birlikte anacağız.

Kongreler hepimizin mesleki yaşamında bu camiaya adım attığımız günden itibaren bilgilerimizin tazelendiği ve yenilendiği yerler olmak dışında yoğun rutin hayatımızın dışına çıkarak bir araya geldiğimiz eski dostlarla buluşup yeni dostlar tanıdığımız, bilimsel oturumlar sonrasında eğlenme ve dinlenme fırsatı bulduğumuz ortamlar olmuştur. Bu sene de hepimizin çok iyi tanıdığı bir kongre merkezi olan Rixos Sungate Otel ve Kongre Merkezinde sosyal komitemizin bizler için hazırladığı sosyal program ile yine bu sıcak ortamı paylaşacağımızdan eminim.

Türk oftalmoloji camiasının en önemli organizasyonu olan Ulusal Kongremizin bilimsel programının oluşmasına destek veren tüm birim yürütme kurullarına ve bu programlarda görev alarak bilgilerini bizlerle paylaşan değerli bilim insanlarımıza, çalışmalarını bizlere sunacak olan değerli meslektaşlarımıza, kongremize katkı sağlayan endüstri firmalarına ve kongre organizasyon firmamız Global’e Ulusal Kongre Organizasyon Komitesi (UKOK) ve TOD İzmir Şubesi adına çok teşekkür ederim.

Heyecanla gerçekleşmesini beklediğim kongremizi hep birlikte bilimsel açıdan üst düzeyde tatmin, sosyal açıdan güzel anılar ile tamamlamayacağımıza yürekten inanıyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Prof. Dr. Aylin Yaman
TOD İzmir Şube Başkanı
Kongre 2.Başkanı

KONGRE
MERKEZİ
Copyright © TOD 2019 Kongresi. Tüm Hakları Saklıdır.