DAVET MEKTUBU

Prof. Dr. İzzet Can

Türk Oftalmoloji Derneğinin Değerli Üyeleri,

Türk Oftalmoloji Derneğinin 56. Ulusal Kongresi, bu yıl 2-6 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya Belek Sueno Hotel ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Derneğimizin en büyük bilimsel aktivitesi olan bu toplantıya sizleri Türk Oftalmoloji Derneği Merkez Yönetim Kurulu ve Ulusal Kongre Organizasyon Komitesi adına davet etmekten onur duyuyorum.

Mart 2020 sonrası ülkemizde Kovid-19 pandemisinin başlaması ile olağanüstü bir döneme girdik. 100 yılda bir ortaya çıkan bu olağanüstü dönemde tüm meslektaşlarımız olağanüstü bir özveri ile kahramanca görevlerini yaptılar. Canları pahasına görevlerini yapan meslektaşlarımızı saygı ve minnet ile anıyoruz. Kovid-19 pandemi süresince Türk Oftalmoloji Derneği eğitim faaliyetlerine büyük ölçüde sanal ortamda devam etti. Bu dönemde sanal ortamda 1 Ulusal Kongre, 2 Canlı Cerrahi Sempozyumu, 5 takvimli şube bilimsel toplantısı, 120’nin üzerinde webinar gerçekleştirildi. Ancak artık Pandemi yorgunu olduk. Bilimsel aktiviteler dışında dostlarımızı ve meslektaşlarımızı özledik.

Fiziksel toplantılar, özlemlerin giderildiği, dostlukların pekiştirildiği, kısaca bir aile olduğumuzu bize hatırlatan özlediğimiz ortamlardır.

2021 yılında 1,5 yıllık bir aradan sonra TOD Merkez Yönetim Kurulu 55. Ulusal Kongrenin fiziki ortamda yapılmasına karar verdi. 55. Ulusal Kongre 1500’den fazla üyemizin katılımı ile başarı ile gerçekleştirildi. Türk Oftalmoloji Derneği Merkez Yönetim Kurulu, TOD Şube ve Birimlerinin de görüşünü alarak 2022 yılı itibarı ile tüm takvimli toplantıları fiziki ortamda gerçekleştirmeye karar verdi. 2022 yılı 56. TOD Ulusal Kongresi de Kovid-19 önlemleri de alınarak fiziki ortamda gerçekleştirilecektir.

Kongremizin tam gün sürecek olan artık geleneksel hale gelen Bilim İleri Eğitim Programları (BİLEP) ile başlaması öngörülmektedir. Toplantımız kapsamında her yıl olduğu gibi paneller, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, etkileşimli toplantılar, video oturumları, sözlü sunum ve poster etkinlikleri, uluslararası genç oftalmolog oturumları ve endüstri uydu toplantıları yer alacaktır. Ayrıca pratik eğitim alanındaki önemli etkinliklerimizden, Beceri Aktarım Programlarımızın da kongre programında yer alacağını sizlere duyurmak isterim.

Uzun bir aradan sonra ilk kez Türk Oftalmoloji Derneği ailesi bu kadar geniş bir katılım ile bir araya gelecektir. Pandemi etkisinden ve bölgemizdeki savaşın kaygılarından arınmak için birlikte dayanışmaya ve paylaşmaya ihtiyacımız var. Türk Oftalmoloji Derneği Üyeleri için en büyük bilimsel ve sosyal programlar ulusal kongrelerdir. Sizlerin katılımı ile camiamız arasındaki dayanışma ve işbirliğinin daha da güçleneceği düşüncesi ile sizleri 2-6 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak olan TOD 56. Ulusal Kongresine davet ediyoruz.

Prof. Dr. Ziya Kapran
Türk Oftalmoloji Derneği
Genel Başkanı

 

Doç. Dr. Muhammed BATUR

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Oftalmoloji, tıp biliminin en fazla gelişme ve ilerleme kaydeden bölümlerinden biridir. Artık geleneksel hale gelen Türk Oftalmoloji Derneği Ulusal Kongreleri de ülkemizde bu ilerleme ve gelişmelerin tartışıldığı, anlatıldığı ve tecrübe aktarımının yapıldığı en büyük organizasyon olma özelliğini taşımaktadır.

Mevzubahis Kongreler vesilesiyle tüm meslektaşlarımızın birlikteliği sağlanarak, bilgi, görgü ve tecrübe paylaşımlarının yanı sıra son zamanlarda daha fazla ihtiyaç duyduğumuz çeşitli sosyal etkinlikler aracılığıyla hasret giderme, genç meslektaşlarımızla tanışma ve kardeşlik kurma fırsatları sunmaktadır.

Diyarbakır Şubemizin katkılarıyla, Türk Oftalmoloji Derneği 56. Ulusal Kongresi, 2-6 Kasım 2022 tarihleri arasında ülkemizin en güzel yörelerinden biri olan, Antalya/Belek’te yapılacaktır. Kongremizde, yerli ve yabancı meslektaşlarımızın sunacağı; konferanslar, paneller, kurslar, sözlü sunumlar, posterler, interaktif toplantılar, bilim ileri eğitim programları (BİLEP), beceri aktarım kursları (BAK), Genç Oftalmologlar Grubu oturumları ve endüstri uydu toplantıları yer alacaktır.

Büyük önem arz eden Organizasyon’un hem bilimsel hem de sosyal açıdan en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için fedakârca, büyük bir enerji ile çaba sarf eden başta TOD MYK, UKOK üyeleri ve Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım. Büyük kongremizde bilgi ve birikimlerini bizlerle cömertçe paylaşacak olan tüm meslektaşlarımıza, katılımlarıyla bizleri onurlandıracak olan değerli üyelerimize, kongreye destek olan oftalmoloji endüstrisine, organizasyon firmasına ve kongre merkezi yetkililerine teşekkürlerimi sunarım.

Başarılı ve verimli bir kongre olması temennisi ile Diyarbakır Şubesi adına, siz değerli meslektaşlarımızı Türk Oftalmoloji Derneği 56. Ulusal Kongresi’ne davet etmekten onur duyarım.

Saygı ve sevgilerimle...

Doç. Dr. Muhammed BATUR
Türk Oftalmoloji Derneği Diyarbakır Şube Başkanı
Türk Oftalmoloji Derneği 56. Ulusal Kongresi İkinci Başkanı