Davet

Sayın Meslektaşlarım,

Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Birimi olarak; 27 Ocak 2018 Cumartesi günü, 09.00-17.00 saatleri arasında TODEM İstanbul’da “Temel Kornea Sütürasyonu” konusunda Beceri Aktarım Laboratuvarı (BAL) gerçekleştireceğiz. Kursumuz Göz Hastalıkları uzmanlık eğitiminde bir yılını tamamlamış asistan kardeşlerimize açıktır.

Günümüzde eğitim kliniklerinde çoğunlukla katarakt cerrahisi eğitimi fakoemulsifikasyon tekniğinin öğretilmesi şeklinde verilmektedir. Oysa, asistan arkadaşlarımızdan aldığımız geri dönüşler, ameliyatlar sırasında hiç de az olmayarak korneaya sütür konulması gerektiği ve bu noktada eğitim açıklarının olduğu yönündedir. Birimimiz bu ihtiyacı karşılamak için “temel kornea sütürasyonu pratik kursunu” gerçekleştirmeyi planlamıştır.

Kursumuz, kullanacağımız instrumanlar, sütür ve iğnelerin pratikte uygulama usullerine dair püf noktalarını içeren kısa temel bir eğitimle başlayacak, sütürasyon ve düğüm teknikleri, düğüm gömme ve sütür alma işlemleri hakkında video gösterimleri yapılacaktır. Takiben her bir kursiyerin en az 1.5 saat süre ile mikroskop altında, domuz gözlerinde uygulama yapacağı bölüme geçilecektir. Ayrıca baştan bir korneal kesi yapılacağı için kesi tekniklerini uygulama fırsatı da bulunmuş olacaktır. Bu bölümde konularının duayeni son derece deneyimli hocalar pratiklerde kursiyerlerle birlikte çalışacaklardır.

Toplantıya 2 günlük süreçte her bir gün için toplam 36, iki günde toplam 72 asistan katılımcı kabul edilecektir.
Bu 72 kişiden biri olmak için kayıt sayfasından “Online Kayıt” butonuna basmanız gerekmektedir. Katılmaya hak kazananlar e-posta ile bilgilendirilecekler ve kendilerine ön hazırlık yapabilmeleri için hazırlamış olduğumuz bir hand-out mail yolu ile gönderilecektir.  

Sevgilerimizle,

BYK adına,
Prof. Dr. İzzet Can, FEBO
KRC Birimi Başkanı