ÖNEMLİ
TARİHLER
DAVET MEKTUBU

Prof. Dr. Ziya Kapran

Sayın Türk Oftalmoloji Derneği Üyeleri,

Türk Oftalmoloji Derneğinin bilimsel olarak en kapsamlı toplantıları Ulusal Oftalmoloji Kongrelerdir. 8-12 Kasım 2023 tarihleri arasında Antalya – Belek Susesi Hotel ve Kongre Merkezinde 57. Ulusal Oftalmoloji Kongremiz gerçekleşecektir.

2019 yılında gerçekleştirdiğimiz 53. Ulusal Kongremizden sonra Dünyada ve bölgemizde salgın hastalıklar, savaşlar, doğal afetler nedeni hepimiz çok yorulduk. Son dört yılda yaşamış olduğumuz ve tüm insanlığın olumsuz yönde etkilenmiş olduğu kaygılarından arınmak için dayanışmaya ve acıları paylaşmaya ihtiyacımız bulunmaktadır. Ülkemizin geçtiği bu zor dönemde bize güç veren bireysel ve toplumsal dayanışmamız oldu. Ayrıca dostlarımızı ve meslektaşlarımızı özledik. Fiziksel toplantılar, özlemlerin giderildiği, dostlukların pekiştirildiği, kısaca aile olduğumuzu bize hatırlatan, iyi hissettiren ortamlardır.

57. Ulusal Kongre Organizasyon kurulu (UKOK) kongre hazırlıkları sürecinde yaklaşık 15 UKOK toplantısı yapacaktır. 57. Ulusal Kongrenin bilimsel programında paneller, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, etkileşimli toplantılar, video oturumları, sözel sunumlar ile poster etkinlikleri, uluslararası genç oftalmologlar oturumları, UKOK panelleri ve endüstri uydu toplantıları yer alacaktır. Ulusal Kongrenin sürecinde yurtdışından bazı önemli bilim insanları ve Oftalmoloji Dernek liderleri davet edilecek ve kongrenin bilimsel programı daha zenginleştirilecektir. Ayrıca TOD Cerrahi Eğitim Komisyonu tarafında Eye-si Katarakt ile Vitreoretinal eğitim simülatörleri ve Binoküler İndirekt Oftalmoskopi simülatörleri ile eğitim programları yapılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olması nedeni ile bu yıl 57. Ulusal Kongrede Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır özel bir sosyal program yapılacaktır. Amacımız Cumhuriyetimizin 100. Yılını hep beraber büyük bir coşku ile kutlamaktır. Ayrıca 10 Kasım 2023 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 85. Yılında özel bir törenle anılacaktır.

57. Ulusal Kongre hazırlıkları için mükemmel bir ekip çalışması yapan UKOK üyelerine, bilimsel programın oluşumuna büyük katkı sağlayan Eğitim ve Araştırma birimlerimize, davetimizi kabul ederek bizi onurlandıran bilim insanlarımıza, destek veren sponsor ve endüstri firmalarımıza, organizasyonun sorunsuz gerçekleşmesi için özveri ile emek veren Global Kongre ve Organizasyon firması çalışanlarına, TOD MYK adına teşekkür ederim.

Türk Oftalmoloji Derneği üyeleri için en büyük bilimsel ve sosyal toplantıları ulusal kongrelerdir. Türk Oftalmoloji Derneği Merkez Yönetim Kurulu ve Ulusal Kongre Organizasyon Komitesi adına sizleri 8-12 Kasım 2023 tarihleri arasında Antalya – Belek Susesi Hotel ve Kongre Merkezinde yapılacak Türk Oftalmoloji Derneğinin 57. Ulusal Kongresine davet ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Ziya Kapran
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı


Doç. Dr. Emine Çinici

Türk Oftalmoloji Derneğinin kuruluşunun 95. yılında Erzurum -Trabzon Şubesinin katkılarıyla düzenlenecek olan 57. Ulusal kongremize sizleri davet etmekten büyük onur ve mutluluk duyuyoruz.

Hepimizin bildiği gibi uzun bir pandemi sürecinin ardından normalleşme adımları atmaya çalıştığımız bir dönemde ülkemiz büyük bir felaketle sarsıldı. Binlerce insanımızı, canımızı, meslektaşımızı kaybettik. Tüm bu yaşananlar hepimizi derinden etkilese de biliyoruz ki bu felaketten birbirimize ve hayata tutunarak çıkabiliriz. Bizler şartlar ne olursa olsun bilime ve işimize dört elle sarılmak ve en güncel gelişmelerle yolumuza devam etmek zorundayız. Bu nedenle oftalmolojideki son gelişmeleri takip etmek, teknolojik gelişmeleri yerinde görmek, bütün bir yıl boyunca emek verdiğimiz çalışmalarımızı paylaşmamızı sağlayan Ulusal Kongremiz Antalya SuSesi Otel Kongre Merkezinde 8-12 Kasım 2023 tarihlerinde yapılacaktır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kongre programı hazırlanırken, oftalmoloji alanında değişen dinamikleri ve sizlerden gelen geri dönüşleri dikkate alarak dolu ve verimli bir program oluşturmaya çalıştık. Kongrenin ilk günü Bilim İleri Eğitim Programları (BİLEP) ile başlayan bilimsel programımız onur konferansı, paneller, etkileşimli toplantılar ve yabancı konuşmacıların sunumlarıyla devam edecektir. Her biri kendi alanında uzman bilim insanlarımız bilgi ve birikimlerini bizimle paylaşacaklardır.

2023 yılı aynı zamanda büyük emeklerle kurduğumuz Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmektedir. Kongremizde bu büyük coşkuyu meslektaşlarımızla paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağız. Kongremizin cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün 85. Ölüm yıl dönemine denk gelmesi sebebiyle de kendisini saygı ve minnetle anacağız.

Oftalmoloji camiamızın en önemli organizasyonu olan Ulusal Kongre’mizin bilimsel programına destek veren tüm birimlerimize ve bu programlarda görev alarak bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan çok değerli bilim insanlarımıza, çalışmalarını bizimle paylaşacak olan tüm meslektaşlarımıza, kongremize katkı sağlayan endüstri firmalarına ve kongre organizasyon firmamıza Ulusal Kongre Organizasyon Komitesi (UKOK) ve TOD Erzurum - Trabzon şubesi adına teşekkür ederim.

Değerli Meslektaşlarım, TOD 57. Ulusal Kongresi’nin bilimsel ve sosyal açıdan beklentileri karşılayan, başarılı ve dolu dolu bir kongre olması dileği ile sizleri Antalya’ya davet ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Doç. Dr. Emine Çinici
TOD Erzurum-Trabzon Şube Başkanı
TOD 57. Ulusal Kongresi İkinci Başkanı