DAVET MEKTUBU

Prof. Dr. İzzet Can

Sevgili Meslektaşlarımız,

2020 Ulusal Oftalmoloji Kongresi ve 4. Canlı Cerrahi Sempozyumu Bileşik Toplantısı, 9-13 Aralık 2020 tarihleri arasında sanal olarak yapılacaktır. Derneğimizin en büyük bilimsel aktivitesi olan bu toplantıya sizleri Türk Oftalmoloji Derneği Merkez Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komitesi adına davet etmekten onur duyuyorum.

En başta gelen işlevi mezuniyet sonrası eğitime katkı vermek olan derneğimiz, bu yıl da ülkemizde ve dünya çapında yaşanan korkunç şartlara karşın ulusal kongresine büyük bir önem vermekte ve heyecanla hazırlanmaktadır. Kongre programımız gerek eğitim birimlerinin gerek de ulusal kongre organizasyon komitesinin düzenlediği toplantılarla zenginleştirilmiş tam anlamıyla bir kez daha bilimsel bir şölene dönüştürülmüştür.

Yıllardır gerek bilimsel alanındaki kalitesi gerek de organizasyonel düzeni ile siz değerli meslektaşlarımızın takdirlerini kazanan, uluslar arası popüler toplantılardan eksiği olmadığı sürekli olarak ifade edilen kongremizin artık uluslar arası katılımlarla bir çekim merkezi haline gelmesi en başta gelen hedeflerimizden biri idi. Ancak içinde bulunduğumuz dönemin özel şartları planladığımız hedeften bu yıllığına olsa da bizleri uzaklaştırmıştır. Ancak hedefimize ulaşmak için bir sonraki yıldan itibaren kaldığımız yerden devam edeceğimiz konusundaki kararlılığımızı ifade etmek istiyorum.

Kongrelerimizin fiziksel şartlarda yapıldığında özlemlerin giderildiği, dostlukların pekiştirildiği, bilgi alışverişlerinin yapıldığı kısaca aile olduğumuzu bize hatırlatan ortamlar olduğunu, yıllardır yaşadığımız mükemmel deneyimlerle hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki bu sene birbirimizi ancak ekranlardan görebileceğiz. Böyle olsa da aile olmanın verdiği güzel ve sıcak duygularla bu eksikliği gidereceğimizi ummaktayız.

Kongremiz tam gün sürecek olan bilim ileri eğitim programları (BİLEP) ile başlayacaktır. Bilindiği üzere BİLEP’ler normal toplantı formatları içeriğinde her zaman tartışma fırsatı bulamadığımız ileri düzeydeki bilgileri kapsayan programlar olarak 4 yıldır bilimsel faaliyetlerimiz içinde özel bir yer tutmaktadır. Tamamı 5 gün sürecek olan kongremizin ana kapsamında sanal toplantı teknolojisinin imkan verdiği kadarıyla paneller, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, video oturumları, sözlü sunum ve poster etkinlikleri, uydu toplantıları her yıl olduğu gibi yer alacaktır. Ayrıca kongremizin son günü, bu yıl bir ilk olarak tüm cerrahi birimlerimizin katılımı ile bir tartışmaları ile canlı, görüntüleri ile önceden kaydedilmiş cerrahi videolarla, canlı cerrahi sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Bu etkinliğin olabildiğince ismi ile uygun canlı cerrahi formatına yakın olabilmesi için organizasyon komitelerimiz canla başla çalışmaktadır.

Sizleri çok endişeli, çok zorlu geçen bir yılın üzüntülerini, gerginliklerini geride bırakmak, bize teselli olacak bilimsel bir şölenle ülkemizde ve dünyada normale dönmenin mutluluğunu yeniden yaşamak umudu ile kongremize davet ediyor, sevgiler sunuyorum.

Prof. Dr. İzzet Can
TOD Genel Başkanı