Untitled Document

Kontakt lensin üretim teknolojisi

Günümüzde kontakt lens teknolojisi, daha yüksek oksijen geçiren ve göz yüzeyini tahriş etmeyecek esneklik ve yumuşaklığa sahip lensler üretme çabası içindedir.  

Sert lens materyaline yüksek oksijen geçirgenliği olan silikon  eklenerek  sert gaz geçirgen lensler üretilmiştir.
Yine bu amaçla kontakt lens üreticisi olan firmalar, oksijen geçirgenliği doğal olarak yüksek olan silikon elastomer ile ıslanma özelliği iyi olan, göz yüzeyi üzerinde kullanım kolaylığı, konfor ve hareketliliği sağlayan hidrojeli birleştirerek silikon hidrojel yumuşak kontakt lensleri üretmişlerdir.

Ayrıca yumuşak ve sert lenslerde farklı göz yüzey eğimleri ile uyumlu, uygulama ve kullanım kolaylığı sağlayan kontakt lens tasarımları ortaya konmuştur.

Ülkemizdeki üretim (Kontakt lensin hasta için özel el yapımı üretimi,- modern teknoloji)

İthal veya yurtiçi üretim olan KL materyalleri işlenerek ülkemizde KL üretimi yapılmaktadır.
Çok çeşitli parametrelerdeki KL’lerin üretilebildiği sistemlerde en büyük avantaj KL’in stok bulundurulması gerekmeden en kısa sürede kullanıcıya ulaştırılması olmaktadır.
Üretim genelde sert ve yumuşak KL’in geleneksel adı altında uzun süre (yaklaşık bir yıl süreyle)  kullanılanlarını  içermektedir. Aylık/haftalık/günlük kullan-at yumuşak KL üretimi henüz yapılmamaktadır.
Bazı özellikli KL’lerin üretiminde ülkemizde teknoloji oldukça ileri seviyededir: Gözün görünümü düzeltmek için elde tek tek ve kişiye özel üretilen prostetik KL’lerde başarılı üretim yapan yerli firmalar mevcuttur.

 
Türk Oftalmoloji Derneği Resmi Kontakt Lens Bilgilendirme Sitesi. LookUs & OnlineMakale