TOD Sanal 5. Canlı Cerrahi Sempozyumu

Davet

Sevgili Meslektaşlarım,

2021 yılı Canlı Cerrahi Sempozyumunu 3-5 Eylül tarihleri arasında sanal olarak gerçekleştireceğiz. Üç gün sürecek ve altı cerrahi birimimizin tamamının katılacağı bu önemli bilimsel etkinliğimize hepinizi davet etmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Canlı Cerrahi, Oftalmoloji alanında en önemli eğitim formatlarından biri olarak kabul edilmekte ve uzun yıllardır da Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) eğitim etkinlikleri içinde yer almaktadır. Geçmişte ulusal kongre içinde katarakt alanında tam gün süren canlı cerrahi toplantıları önemli bir yere sahipken, bu etkinlik 2017 yılı itibarıyla TOD MYK tarafından takvimli bir toplantı biçimine dönüştürülmüş, sadece katarakt alanında değil tüm cerrahi dallarımızın birleşik etkinliği haline getirilmiştir.

İlk yıllarda Katarakt, Glokom ve Vitreo-retinal Cerrahi ile canlı cerrahi, Oküloplastik, Şaşılık ve Kornea ile video cerrahi şekliyle başlayan sempozyumumuz için, 2020 yılından itibaren 6 dalda da canlı cerrahiye geçilmesi kararlaştırılmış fakat pandemi koşulları bu gelişmeyi ancak sanal olarak mümkün kılmıştır. Bu yılki sempozyumumuz müstakil olarak ama yine sanal formatta gerçekleştirilecek, birimler video cerrahi sunularını canlı yapılacak tartışma bölümleri ile zenginleştirebilecek ve izleyicilerden yazılı olarak gelen soruları cevaplayabileceklerdir. Birimlerimiz diledikleri taktirde uluslar arası üne sahip yabancı cerrah ve konuşmacılara da programda yer verebileceklerdir.

Oftalmolojinin altı cerrahi dalında gerçekleştirilecek, tam kapsamlı bu etkinliğin uluslara arası izlenir hale gelmesi ayrıca önemlidir. Bu nedenle sempozyum biri Türkçe diğeri İngilizce iki ayrı salondan yayınlanacaktır. Türk oftalmolojisinin son yıllarda ulaştığı uluslar arası yerinin sergilenmesi ve yabancı meslektaşlarımızla paylaşılması hedeflerimiz arasındadır ve bu yöndeki çabalarımız devam edecektir.

Sempozyumumuzda Türkçe ve İngilizce sanal Sözlü Sunu oturumları da yapılacaktır. Toplantı web sayfamızdan başvuru imkanı vardır. Başvurular yurt dışından yabancı meslektaşlarımıza da açıktır.

Şimdiden yerli-yabancı tüm katılımcılarımıza, görev alacak TOD eğitim- araştırma birimleri ve yöneticilerine, canlı cerrahi cerrahlarına, toplantı moderatörlerine, uydu toplantı, sanal stant, cerrahi ve diğer sponsorlukları ile destek veren endüstri firmalarına ve toplantı organizasyon firmamız valör turizme teşekkürlerimi sunarım.

Oftalmolojinin en renkli ve eğitim değeri en yüksek etkinliklerinden biri olan, beşincisi yapılacak olan Canlı Cerrahi Sempozyumumuza katılımlarınız için sizleri davet eder, sanal da olsa bu bilimsel atmosferi bir arada solumayı dilerim.

Prof. Dr. İzzet Can
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı
Canlı Cerrahi Organizasyon Komitesi Başkanı