Untitled Document

Davet

Sayın Meslektaşlarım,

Türk Oftalmoloji Derneğinin, İzmir Şubesinin katkılarıyla 45. sini düzenleyeceği Ulusal Kongreye sizleri davet ederim.
Kongre, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hocalarından merhum Prof. Dr. Çolpan Mirzataş anısına düzenlenecektir.
TOD 45. Ulusal Kongresinin 5 – 9 Ekim 2011 tarihleri arasında Kıbrıs Girne Acapulco Kongre Merkezinde yapılması uygun görülmüştür.

TOD İzmir Şubesi yönetimi, kongrenin İzmir’de düzenlenmesini çok istemiş ve bu yönde birçok araştırmalar yapmıştır. Memnuniyetle ifade edebileceğim üzere derneğimiz, tüm meslektaşlarımızı bünyesinde barındıran bir Oftalmoloji Derneğidir. Dört bine yaklaşan üye sayısıyla her geçen gün büyüyen derneğimizin ulusal kongresine katılım, iki binli sayılara ulaşmıştır. İzmir ve çevresinde, bu kadar geniş katılımın ihtiyaçlarını karşılayacak fiziki şartlara sahip bir Kongre Merkezi bulunamamıştır. Bulunanların ya salonları yetersizdir, ya da öğle yemeği verme imkânları kısıtlıdır. Önümüzdeki yıllarda sizleri İzmir bölgesinde ağırlayabileceğimizi umuyor ve davet ediyorum.

Yıllardır kongrelerimize ev sahipliği yapmış Antalya’da bu yıl alınabilmiş otel fiyatları, geçtiğimiz yıllarda alınanlarla mukayese edilemeyecek kadar yüksektir.

Tüm etkenler göz önüne alınarak TOD Ulusal Kongre Düzenleme Kurulu, Kongrenin Kıbrıs’ta düzenlenmesine karar vermiştir. Bu kararımızın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine de olumlu katkıları olacağını düşünüyorum.

Kıbrıs’a gidip gelirken gümrüklerden geçip yurtdışına çıkmış olacak, ancak diliyle, parasıyla insanlarının sıcaklığıyla kendinizi yurdumuzdaymış gibi hissedeceksiniz. Kıbrıs’ın en güzel aylarından Ekim ayında geniş bir alana yayılmış, güzel bir koya bakan Acapulco Kongre Merkezinin ferah salonlarında rahat bir bilimsel bilgi alış veriş imkanı ve rutin işlerinizden sıyrılarak geçireceğiniz günlerde huzurlu bir dinlenme ve bilgilenme ortamı bulabileceğinizi umuyorum.

Bu yılki Kongremizin teması ‘Oftalmoloji Tarihi’dir. Atatürk’ün dediği gibi: ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez’. Geçmişimizi öğrenmek bizi aynı hataları tekrarlamaktan korur, doğru yolu gösterir.

Geçmiş günlerde kullanılmış, mesleğimize ait cihaz ve aletlerin sergileneceği bir sergi açmayı planlamaktayız.

Ben, kapsül içi katarakt alınması cerrahisi ile asistanlığa başladım. Kapsül dışı ve küçük kesili cerrahileri gördüm. Bunların her biri katarakt ameliyatı için birer devrim idi.  Bu kongrede sadece bugünü ve geleceği değil, geçmişi de konuşmak istiyoruz.

Kongremiz, 7/10/2010 tarihinde yenilenip yürürlüğe giren TOD Ulusal Kongre Organizasyonu Yönergesi uyarınca yapılan ilk kongredir. Toplantı çakışması şikayetleri göz önüne alınarak yapılmış düzenlemelerle oturum sayısı bir miktar azaltılmış ve birimler arası adil bir paylaşım amaçlanmıştır. Bu yıl Kongre Bilimsel Programında 18 panel, 13 etkileşimli toplantı, 1 anjiyografi kulübü toplantısı, 10 konferans, 37 kurs ve canlı cerrahi uygulaması yer alacaktır. Kurslar ücretsizdir. Bildiklerini hiçbir beklentileri olmadan sizlere aktarmaya gönüllü eğitmenlerin en büyük ödülü dolu salonlar olacaktır. Bilimsel seviyeleri dünyanın hiçbir yerindekinden aşağı kalmayan toplantılarda bilgi, tecrübe ve yenilikler sizlere sunulacaktır.

Türkiye’deki tüm hekimler, hekim-devlet, hekim-insan ilişkilerinin değişmekte olduğu zor günler geçirmektedir. Özellikle bu değişim dönemlerinde birlik ve beraberliğin, tek yürek olmanın çok büyük bir önemi vardır. Kongreler, bu birlik ve beraberliğin oluştuğu, pekiştiği, bilgi ve görüş alış verişinin yoğun yapılabildiği özel ortamlardır. Bu ortamı değerlendirmenizi öneririm.

Kongre merkezi yeri seçimindeki çalışmaları nedeniyle İzmir Şubesi Yönetimine, bilimsel programın hazırlanması ve yürütülmesini sağlayan TOD Birim Yönetim Kurulları ve aktif üyelerine, kongre düzenlenmesine katkıda bulunan TOD Merkez Yönetim Kuruluna ve birlikte çalıştığımız Ulusal Kongre Düzenleme Kurulu üyelerine ve katılımınızla kongremizi onurlandıracak siz meslektaşlarımıza şükranlarımı sunarım.

Varlıkları, katılım ve sponsorluklarıyla toplantılarımızın olmazsa olmazları ticari firmalara, kongre düzenlemedeki tecrübeleriyle sorunsuz bir süreçten geçmemizi sağlamış ve sağlamaya devam edeceğini bildiğim Figür Kongre Organizasyon ekibine teşekkür ederim.

Yerli, yabancı göz hekimleriyle, hemşiresiyle, ticari katılımcısıyla tüm oftalmoloji camiasını düzenleyeceğimiz TOD 45. Ulusal Kongresine davet eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Op. Dr. Alp Alaluf
TOD İzmir Şube Başkanı
TOD UKOK 2. Başkanı

LookUs & OnlineMakale