TodNet
 


 

 

TOD - Türk Oftalmoloji Derneği

İşlevsel Görme Hesaplama Modülü

Bu bilgisayar yazılımı, kişisel bilgisayarlarda (pc) kullanılmak üzere hazırlanmış, ücretsiz ve reklamsız bir bilgisayar programı olup, Resmi Gazete’de yayımlanan 30 Mart 2013 gün ve 2860 sayılı ‘ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’in 2 numaralı ekinde yer alan Görme Sistemi başlığındaki hesaplamaları, yönetmeliğe uygun biçimde yapmak konusunda göz hekimlerine yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır. Resmi Gazete’de yayımlanan 2 numaralı yönetmelik ekinin 39. sayfasında  aşağıdaki  ifade ile anılan yazılımdır.

Görme sistemine ait kayıpların tümü, Türk Oftalmoloji Derneği ve/veya Sağlık Bakanlığı internet sitelerinden indirilerek kişisel bilgisayarlara kurulabilen Görme Sistemi Kusur Hesabı isimli bilgisayar programı ile hesaplanabilmektedir. Hesaplama sonuçları bu programın “Sonuçlar” sayfasından çıktı olarak alınabilir.’

İşlevsel görme puanını hesaplayan bu yazılım, bilgisayarınızda ‘dotnetfx’ ve ‘sqlexpr’ programlarının önceden kurulmuş olmasını gerektirmektedir. Windows’un 7 ve daha üst sürümlerinde genellikle ‘dotnetfx’ yazılımı önceden yüklü olmaktadır. Ancak ‘sqlexpr’ her windows versiyonunda yüklenmek durumundadır. Bu nedenle yan yazılımlarını önce kurun, kurulum sırasında size sorulan tüm sorulara evet diyebilirsiniz. Her ikisi de microsoft fırmasının yazılımı olup, virus içermez ve güvenilirdir.
Daha sonra "kur" dosyasını çalıştırarak, özürlü kurullarında, özellikle görme alanı puanlamasında çokça işinize yarayacak olan bu yazılımı kurabilirsiniz.

Programı İndirmek İçin Tıklayınız.

Copyright © 2023, Türk Oftalmoloji Derneği

Ana Sayfa | Üye Bilgi Bankası | Dernek Hakkında | Türk Oftalmoloji Dergisi | TOD Forum | Gizlilik İlkesi | Yardım ve Destek | İrtibat

LookUs & Online Makale